Su Sebili Sanitasyon

Anasayfa  >  Blog
Su Sebili Sanitasyon

Su Sebili Sanitasyon

Evde Su Sebili Sanitasyonu Yapılır Mı?

Su sebili sanitasyon işlemi, su sebilinin dezenfekte edilmesi anlamına gelmektedir. Su sebilleri, günümüzde hayatımızın her anında var olan önemli bir eşya haline gelmiştir. Suyun temiz ve oldukça kolay bir şekilde tüketilmesine yardımcı olan sebiller, özellikle kalabalık ortamlar için oldukça avantajlıdır.

Ancak bu kadar yaygın bir ürün olan su sebilinin, sağlıklı ve uzun ömürlü olarak kullanılabilmesi için belirli aralıklarla sanite edilmesi gerekecektir. Aksi halde mikrop ve bakterilerden arınamayan sular, tüketicilerin sağlığı açısından önemli bir risk faktörü oluşturacaktır.

Evde Su Sebili Sanitasyonu Yapılır Mı?

Evde su sebili sanitasyonu yapabilmek elbette mümkündür. Ancak bu sanite işleminden %100 sonuç alınacağını söylenemeyecektir. Kişilerin kendi imkanları ile yapmış oldukları sanite işlemlerinde bakteri ve mikroplar tam anlamıyla arındırılmayacaktır. Tüm bu durumları göz önünde bulunduran ancak, sebil temizliğini kendi imkanları ile gerçekleştirmek isteyen tüketicilere sirke kullanımı önerilmektedir.

Sirkeler, doğal bir temizlik ürünü olup antibakteriyel yapıdadır. Bu nedenle sağlığı olumsuz etkilemeden sebilin temizliğini rahatlıkla yapabilecektir. Sirke olarak beyaz sirke, üzüm sirkesi ya da elma sirkesi tercih edilebilir. Ancak tüm sirkelerin yoğun bir kokuya sahip olduğu bilinen bir gerçektir. Yoğun kokusu sebilin içerisinde kalabilmekte, bu durumda suyun tadında ve kokusunda değişikliklere yol açabilmektedir.

Su sebili sanitasyon işlemi evde yapılacak ve sirke kullanılacak ise, kesinlikle yan madde olarak limon suyu kullanılmamalıdır. Limon suyu sirkenin o ağır kokusunu bastırarak, içimi ve kokusunu nötralize edebilecektir. Evde yapılacak sanite işleminde bu iki ürünün dışında hiçbir malzeme kullanımı önerilmemektedir. Özellikle kimyasal maddeler kullanarak, sebili temizlemeye çalışmak sağlığın tehlikeye atılmasına neden olacaktır.

WhatsApp chat WhatsApp Danışma Hattı